Aksamitka pełna niska Carmen - nasiona kwiatów
Tagetes patula nana
Aksamitka pełna niska Carmen jest rośliną jednoroczną karłową. Kwiaty pełne o średnicy 3-5 cm. Wysiew nasion w kwietniu pod osłonami lub w maju wprost do gruntu. Kwitnie obficie i równomiernie od czerwca do późnej jesieni. Doskonała na rabaty, obwódki i do skrzynek balkonowych.
Aksamitka pełna niska Carmen jest rośliną jednoroczną o silnie rozgałęzionych łodygach i pierzastodzielnych, piłkowanych liściach. Koszyczki kwiatowe pełne, o średnicy 3-5 cm, osadzone pojedynczo na szypułkach. Rośliny wydzielają ostry, charakterystyczny zapach. Korzenie wydzielają substancje blokujące rozwój nicieni. Ta cecha sprawia, że aksamitkę uprawia się jako przedplon w uprawie niektórych gatunków roślin np. truskawek, oraz równorzędnie np. z pomidorami.
Opakowanie zawiera 1g nasion
Termin wysiewu: IV
Rozstawa: 15×30 cm
Wegetacja: VI-X dni
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Aksamitka to surowiec wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny (luteina, zeaksantyna – wzmacniają wzrok) i spożywczy (żółty barwnik E-161b). W sieci znajdziemy setki badań nad zawartością aktywnych składników w płatkach i liściach. Zawartość luteiny jest zdecydowanie wyższa w kwiatach o ciemnym zabarwieniu (pomarańczowe z brązowymi plamkami). Zgodnie z badaniami dostępnymi na stronie ISHS zawartość luteiny w ciemnych kwiatach dochodzi do 1230mg na 100g płatków kwiatowych. Inne wyniki badań Science Direct – zawartość luteiny do 570mg na 100gr . Rajskie radio zachwyca się cudowną tabletką o zawartości 20 mg luteiny! 30 tabletek za 12,40zł teoretycznie odpowiada 100gramom płatków ciemnej aksamitki.
Aksamitka to nie tylko luteina i zeaksantyna. To również beta-karoten, likopen, kwasy fenolowe i olejki eteryczne. Olejki mają działanie przeciwgrzybiczne, poprawiają trawienie, pobudzają apetyt. Ulatniają się w trakcie suszenia rozdrobnionych płatków i w procesie obróbki cieplnej.
- Polską nazwę zawdzięcza aksamitnym w dotyku, pełnym słonecznych refleksów kwiatostanom. Bardziej wyszukany jest źródłosłów łacińskiej nazwy rodzaju Tagetes, wywodzącej się od imienia etruskiego bóstwa mądrości Tagesa, który ponoć bywał na bakier z higieną. Faktycznie, specyficzna woń aksamitek (Tagetes L.) powoduje, że wielu ludzi na ich widok kręci nosem, a w niektórych regionach Polski przylgnęło do nich niechlubne miano bździuszków i śmierdziuszków. Inne potocznie używane nazwy to: żaczki, turki, byczki, szarańcza, afrykanki lub… kopciuszki.
- Pesto z kwiatów aksamitki:
- kwiaty aksamitki (użyłam aksamitki rozpierzchłej i wąskolistnej)
- oliwa extra vergin
- orzechy włoskie – garść
- ewentualnie kawałek dojrzałego koziego lub owczego sera
- sól, szczypta chilli
- odrobina soku z cytryny
Odetnij z aksamitek same płatki, zmiksuj je z orzechami i oliwą. Im więcej oliwy – tym sos będzie rzadszy, zaś orzechy go zagęszczą, więc dobierz ilości wg upodobań. Jeśli masz ochotę, dodaj trochę startego sera i dopraw sos do smaku.
DLACZEGO WARTO KUPIĆ U NAS
- Jesteśmy w czołówce wśród internetowych sprzedawców produktów dla domu i ogrodu.
- Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży ogrodniczej. Cieszymy się zaufaniem naszych klientów dzięki rzetelności świadczonych usług i naszemu profesjonalizmowi.
- Produkty, które Państwu proponujemy cechują się wysoką jakością, korzystamy z usług tylko sprawdzonych producentów.
- Zawsze służymy pomocą, doradzamy oraz zapewniamy miłą i fachową obsługę.
|