Aksamitka pełna niska Tangerine pomarańczowa - nasiona kwiatów
Tagetes patula nana
Aksamitka pełna niska Tangerine pomarańczowa to roślina jednoroczna, doskonała na rabaty, obwódki, kwietniki, balkony. Odmiana wczesna, obficie i równomiernie kwitnąca o pełnych, dwubarwnych dużych kwiatach, średnicy 4,5-5 cm. Wysiew nasion w kwietniu pod osłonami lub w maju wprost do gruntu. Na miejsce stałe wysadzać w końcu maja.
Aksamitka pełna niska Tangerine pomarańczowa jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny astrowatych.
Aksamitki (łac. Tagetes) jako rodzaj botaniczny zostały opisane w 1753 r. przez samego Karola Linneusza. Pochodzące z Ameryki Północnej i Południowej kwiaty aksamitki już długo wcześniej cieszyły się jednak estymą – przez Azteków uważane były wręcz za święte. Źródłem fascynacji dawnych społeczeństwa była przede wszystkim długowieczność kwiecia, która w połączeniu z intensywną barwą aż prosiła się o religijne skojarzenia. Angielska nazwa aksamitek – „Marigold” – tłumaczona jest jako złoto Marii, bowiem i dla chrześcijan stały się one ważnym symbolem.
Opakowanie zawiera 1g nasion
Termin wysiewu: IV-V
Rozstawa: 15×30 cm
Wegetacja: VI-X dni
Stanowisko: słoneczne lub półcieniste
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Aztekowie aktywnie uprawiali aksamitki wykorzystując je do magicznych rytuałów i uzdrawiania – leczono nimi między innymi czkawkę oraz rażenia piorunem! Kwiatami od razu też zainteresowali się Hiszpanie kolonizujący Amerykę Południową – tym sposobem nasiona jeszcze w XVI w. zawędrowały do Europy, a dalej do Afryki Północnej oraz Azji. Gatunek ma przy tym fantastyczną zdolność do naturalizacji, więc nie trzeba było czekać długo, aby kwiaty zadomowiły się na dobre na nowych kontynentach. Hindusi od wieków więc z ochotą przyozdabiają nimi swoje świątynie, podczas gdy w Meksyku łączy się je przede wszystkim z hucznie obchodzonym, kolorowym Świętem Zmarłych, gdy cmentarze toną w kolorowym kwieciu.
- Aksamitki zaczynają kwitnąć po około 3 miesiącach od siewu. Teoretycznie można nie robić rozsady i siać aksamitki od razu do gruntu. Jednak polska wiosna jest dla nich zbyt zimna (aksamitki niszczy najmniejszy przymrozek), a potem lato – zbyt krótkie. Dlatego aksamitki siane do gruntu łatwo przemarzają w maju (V). Poza tym zakwitają bardzo późno, gdy lato się kończy.
- W ogrodach uprawia się różne gatunki aksamitek. To m.in. aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula), aksamitka wąskolistna (Tagetes tennifolia), aksamitka wzniosła (Tagetes erecta) oraz ich mieszańce.
Aksamitki uprawia się w Polsce od XIX wieku. Do około 1890 roku nazywano je tagetes (z łaciny). Dopiero potem przyjęła się nazwa aksamitka.
DLACZEGO WARTO KUPIĆ U NAS
- Jesteśmy w czołówce wśród internetowych sprzedawców produktów dla domu i ogrodu.
- Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży ogrodniczej. Cieszymy się zaufaniem naszych klientów dzięki rzetelności świadczonych usług i naszemu profesjonalizmowi.
- Produkty, które Państwu proponujemy cechują się wysoką jakością, korzystamy z usług tylko sprawdzonych producentów.
- Zawsze służymy pomocą, doradzamy oraz zapewniamy miłą i fachową obsługę.
|