Jodła balsamiczna
Abies balsamea
Jodła balsamiczna to gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych. Nazwa gatunkowa pochodzi od jasnej, delikatnej żywicy wytwarzanej przez pień. Główne tereny występowania to Ameryka Północna. Zimozielone drzewo, o wąskiej stożkowej koronie. Szyszki osiągają długość około 8cm i są koloru ciemno-purpurowego. Z żywicy wytwarza się balsam kanadyjski używany w optyce. Jodła balsamiczna głównie uprawiana jest jako roślina ozdobna. Mrozoodporna. odobnie jak większość jodeł, jodła balsamiczna ma dość wysokie wymagania w stosunku do środowiska, dlatego nie wszędzie dobrze będzie rosła. Oczekuje przede wszystkim stanowiska ciepłego, osłoniętego i półcienistego oraz żyznego, gliniastego, stale wilgotnego podłoża, najlepiej o kwaśnym odczynie pH. Jodła balsamiczna jest mniej odporna na niskie temperatury niż inne gatunki jodły, dlatego powinna być uprawiana jedynie w najcieplejszych rejonach kraju (groźne są dla niej także wiosenne przymrozki, uszkadzające młode pędy). Roślina nie toleruje suchego powietrza, źle znosi miejskie zanieczyszczenia i jest bardzo wrażliwa na suszę. Z tego względu najlepiej sadzić ją w miejscach o wilgotnym podłożu i powietrzu np. w pobliżu zbiorników wodnych. W czasie suchego, gorącego lata, jodłę balsamiczną należy też często podlewać i zraszać otocznie wokół jej gałęzi. Dobrym rozwiązaniem jest także solidne wyściółkowanie podłoża u podstawy pnia.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Po roztarciu w palcach igły wydzielają przyjemny balsamiczny zapach.
- Chcąc cieszyć się pięknem i ładnym pokrojem tego drzewa, należy zapewnić stanowisko, które uchroni je przed zimową zawieruchą. Spadki temperatury poniżej 30 stopni bardzo negatywnie wpływają na jodłę pospolitą, uszkodzeniu ulega jej ulistnienie, przy czym gatunek dobrze regeneruje się.
- Nasiona przed wysiewem moczmy w letniej wodzie ( 25 stopni C ) przez 24h. Następnie umieszczamy je w torebce strunowej, wypełnionej leciutko wilgotnym w 1/3 drobnoziarnistym piaskiem albo wermikulitem. Wsadzamy w chłodne miejsce ( 0-5 stopni C ) miejsce np: lodówka. Co tydzień otwieramy torebkę, aby zapewnić lepszą wentylacje powietrza. Po 4 tygodniach nasiona przesadzamy do doniczki. Lubi gleby lekko kwaśne, wilgotne i zasobne w składniki pokarmowe. Wysiew powierzchowny, można nasiona przykryć 3 milimetrową warstwą ziemi albo wermikulitu. Doniczkę ustawiamy w miejscu ciepłym i słonecznym.
|