Cedrzyniec kalifornijski
Calocedrus decurrens
Cedrzyniec kalifornijski to wyjątkowo dekoracyjne drzewo zimozielone do 45 m wysokości, korona zwykle szerokostożkowa, kora koloru czerwono-brązowa, liście w formie łusek, zebrane po cztery w nibyokółkach, co sprawia wrażenie poczłonowanych pędów. Bardzo oryginalne, lecz wrażliwe na mróz drzewo, do uprawy w zachodniej Polsce. Cedrzyniec doskonale prezentuje się jako roślina samotnie rosnąca tak zwany soliter, można również sadzić go w grupach jako tło dla innych roślin. Gatunek ten nadaje się również do robienia miniaturowych drzewek Bonsai lubi przycinanie nawet te bardzo intensywne.
Wysiew nasion całoroczny, nasiona moczyć w wodzie przez 24 godzin a następnie wykonujemy stratyfikację o długości 60 dni w temperaturze 5 C (można siać bez stratyfikacji, ale wtedy kiełkuje mniejszy procent nasion). Siać pojedynczo do skrzynek w szklarni, inspekcie lub na ciepłym parapecie. Siewki cieniować, jednoroczne siewki pikować do doniczek powinny zimować w pomieszczeniu. W naturalnych siedliskach rzadziej widuje się smukłą postać kolumnową, występują raczej korony stożkowate i bardziej rozłożyste. Gałęzie stosunkowo krótkie, wznoszą się skośnie, są wygięte do góry, rzadko zwisają lub są zgięte w dół. Pędy roczne początkowo zielonkawe, później brunatnieją. Gatunek jednopienny.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Szyszki tego gatunku przypominają postacią szyszki żywotników, jednak tu poszczególne łuski są na szczycie nieco wystrzępione. Osobliwością cedrzyńca kalifornijskiego są kolory drewna – twardziel jaśniejsza niż biel.
- Gatunek ten jest chętnie sadzony w parkach, ogrodach i kolekcjach.
- Drewno jest bardzo miękkie, ma jednorodną strukturę i może być obrabiane wyjątkowo równomiernie i gładko. Odporne na gnicie i warunki atmosferyczne. Nadaje się do prac snycerskich i modelarskich. W Ameryce jest on niekiedy używany do wyrobu mebli, ponadto do produkcji ołówków, gontu, słupów ogrodzeniowych.
|