Jałowiec sztywny
Juniperus rigida
Jałowiec sztywny Juniperus rigida to krzew lub niewielkie drzewo o szerokostożkowej lub nieregularnej luźnej koronie dorastające po wielu latach uprawy w warunkach klimatycznych Polski do 7-8 m wysokości. Roślina tworzy bardzo malownicze formy o zwisających bocznych gałązkach. Pień pokryty brązową lub szarą cienką korą łuszczącą się u starszych roślin długimi paskami. Pędy wyraźnie odstające od pnia szeroko rozpostarte początkowo wznoszące się później łukowato wygięte.
Gałązki drobne długie, wiotkie, brązowożółte. Igły smukłe długości od 1,5 do 2,5 cm przy 1 mm szerokości, sztywne, kłujące, ułożone luźno po 3 wokół pędów i gałązek, odstające. Od spodu igły ostro wypukłe, błyszczące, zielone od góry wklęsłe z wąskim paskiem niebieskobiałego woskowego nalotu. Szyszki męskie i żeńskie zwykle na oddzielnych osobnikach. Idealny także na Bonsai.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- W czasie upału hektar jałowców wydziela do 30 kg lotnych substancji o działaniu antyseptycznym i bakteriobójczym co stanowi swoisty rekord wśród drzew i krzewów iglastych.Lecznicze właściwości jałowca cenione były już w starożytności. W tym celu wykorzystywano szyszkojagody, liście i samo drewno. Medycyna naturalna zaleca stosowanie jałowca w takich chorobach jak: artretyzm, cukrzyca i nadczynność tarczycy. Leki z jałowca można przyrządzać na wiele sposobów jako napary, wyciągi wodne i alkoholowe, nalewki, syropy, wino i piwo jałowcowe czy nawet powidła.
- Jałowce to jedne z najbardziej popularnych iglaków, które sadzone są w ogrodach. Rośliny występują pod postacią krzewów i drzew iglastych.
- Jałowiec jest łatwym w uprawie iglakiem, dlatego polecany jest też początkującym ogrodnikom. Poradzą sobie w niemal każdych warunkach, stanowiąc doskonałą dekorację ogrodu.
|