Jałowiec skalny
Juniperus virginiana var. scopulorum
Jałowiec skalny jest krzewem lub niewielkim drzewem iglastym zaliczającym się do rodziny cyprysowatych. Gatunek ten przywędrował do nas z górskich terenów Ameryki Północnej. Porasta skaliste obszary, przez co właśnie zawdzięcza sobie swoją nazwę jałowca skalnego. Krzewy ozdobne w zależności od odmiany dorastają nawet do 10 metrów wysokości. Najczęściej wyróżniają się kolumnowym lub stożkowym pokrojem. Główną cechą charakterystyczną jałowca skalnego jest jego igliwie o szarym, niebieskim lub zielononiebieskim zabarwieniu. Są one raczej dość krótkie u każdej odmiany. Krzewy ozdobne wyróżniają się owocami w postaci szyszkojagód, które osiągają średnicę około 5-6 milimetrów. Warto nadmienić, że młode sadzonki jeszcze nie owocują.
W warunkach naturalnych jałowiec skalny, tak jak wskazuje jego nazwa wskazuje, porasta skaliste tereny w rejonie gór Ameryki Północnej. Dlatego wymagania tej rośliny są naprawdę niewielkie. Najważniejsze jest to, aby uprawa krzewów w ogrodzie została zaplanowana na słonecznym stanowisku. Jest to roślina, która doskonale poradzi sobie praktycznie na każdym typie gleby. Jeżeli jednak chcemy spełnić jej wymagania uprawowe, to dobrze jałowca skalnego posadzić na piaszczystym i przepuszczalnym podłożu.
Opakowanie zawiera 10 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Tak jak w przypadku pozostałych iglaków, również jałowiec skalny najlepiej odnajduje się na podłożu o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Uprawa krzewu w niekorzystnych warunkach, ze względu na niewielkie wymagania, jest jak najbardziej możliwa.
- Jałowiec skalny jest odporny na ujemne temperatury. W związku z tym krzewy nie będą wymagały okrywania ich na zimę.
- Iglaki doskonale radzą sobie z miejskimi zanieczyszczeniami powietrza, przez co roślina świetnie nadaje się do nasadzeń w parkach i skwerach, nawet w największych aglomeracjach.
|