Modrzew ussyryjski
Larix olgensis
Modrzew ussyryjski Larix olgensis to drzewo dorastające do 30 m wysokości, o szarobrązowej, łuszczącej się, podłużnie popękanej korze na pniu. Kora na młodych pędach w kolorze jasnobrązowym, na starszych - ciemnoszara. Korona stożkowa, smukła. Igły krótkie (1, 5-2, 5 cm), wąskie (1 mm), zielone, jesienią przebarwiające się na żółto. Młode szyszki fioletowe lub czerwonofioletowe, po dojrzeniu jasnobrązowe, o kształcie jajowatym lub wydłużonym. Gatunek słabo znany w Polsce, natomiast z powodzeniem introdukowany np. w Finlandii, ceniony za luźny, strzelisty pokrój i intensywną barwę młodych szyszek.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, na glebie wilgotnej, ale przepuszczalnej, lekko kwaśnej.
- W krajach naturalnego występowania wytrzymałe, twarde drewno modrzewia ussuryjskiego jest wykorzystywane na budowach, wykonuje się z niego także słupy i podpory do kopalni, bywa także stosowane do produkcji podkładów kolejowych. Z drzew modrzewia ussuryjskiego pozyskuje się także żywicę, a z jego kory - garbniki.
- Gatunek spotykany w Chinach, Korei i Rosji, przede wszystkim w górach o częściowo morskim klimacie, na wysokości 500-1800 m n. p. m.
|