Świerk sachaiński
Picea glehnii
Świerk to jedno z najbardziej znanych drzew iglastych, którego pełne zapachu i zielonego czaru igiełki można podziwiać cały rok. Roślina jest uznana za drugie najwyższe europejskie drzewo, może bowiem osiągać niebotyczne rozmiary, przekraczające 50 metrów.
Świerk sachaiński to drzewo dorastające do 30 m wysokości o stożkowej koronie i pniu sięgającym nawet 1 m średnicy w pierśnicy. Naturalnie występuje w Japonii, przede wszystkim na Hokkaido, niewielka populacja występuje także w północnej części Honsiu. Jak wskazuje nazwa, gatunek rośnie także w dalekowschodniej Rosji, na południu wyspy Sachalin. Porasta przede wszystkim północne i północno-zachodnie, skaliste stoki, zasięg jego występowania sięga od poziomu morza do 1650 m n. p. m. i obejmuje tereny o morskim, zimnym, wilgotnym klimacie. Najczęściej występuje na ubogich, kwaśnych glebach bielicowych, jednak spotykano go także na stanowiskach silnie zasadowych. Świerk sachaliński rośnie w formie wysokiego, mocnego drzewa o prostym pniu i dość luźnej koronie. Brązowa, łuszcząca się płatkami kora i czerwono zabarwione młode pędy odróżniają go od innych gatunków świerka. Konary niezbyt liczne, mocne, długie, z krótkimi odgałęzieniami, co sprawia, że korona nie zlewa się w jeden zwarty kształt, tylko tworzy luźną formę. Igły jasnozielone, ostro zakończone, ok. 1 cm długości i 1 mm grubości. Szyszki nieduże (do 5x2, 5 cm), o kształcie walcowatym, za młodu czerwonofioletowe, po dojrzeniu brązowe. Dość szybko rosnący, bardzo dekoracyjny, łatwy w uprawie, niewymagający gatunek, z powodzeniem może być sadzony w parkach i dużych ogrodach w całej Polsce. Tolerancyjny w stosunku do odczynu gleby i jej zasobności, źle reaguje jedynie na suszę i zanieczyszczenia powietrza, dlatego nie nadaje się do miast. Wymaga stanowiska słonecznego.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion już stratyfikowanych, gotowych do wysiania.
Kolor: zielony.
Termin wysiewu: cały rok, preferowana wiosna.
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Niegdyś świerkom przypisywano magiczne właściwości, a ze względu na siłę drzewa posiada ono też swoją symbolikę.
- Drzewa iglaste nierozerwalnie kojarzą się również ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy to przystraja się w dekoracyjne bombki i świecące ozdoby zielone i pachnące drzewka. Świerki charakteryzuje żywiczny, leśny zapach, który obecny jest w ogrodzie niemal przez cały rok.
- Drzewa iglaste są cudowną ozdobą ogrodu, nadając mu leśnej i tajemniczej atmosfery.
|