Świerk kłujący srebrny
Picea pungens glauca
Świerk kłujący srebrny Picea pungens glauca jest jednym z najchętniej uprawianych iglaków ze względu na dekoracyjny wygląd, szeroki wachlarz odmian oraz łatwość w uprawie. Przedstawiamy najciekawsze odmiany świerka kłującego, które warto posadzić w ogrodzie. Świerk kłujący należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Jest to gatunek dorastający do 30 m wysokości. Z okazów dziko rosnących w Ameryce Północnej wyselekcjonowano siewki, od których pochodzi wiele odmian świerka kłującego o barwie szaroniebieskiej lub srebrzystoniebieskiej, które dodadzą charakteru wielu ogrodom, nawet tym mniejszym. Świerki srebrne są cenione nie tylko za barwę igieł ale również ze względu na zwieszające się bladozielone, cylindryczne szyszki, które w miarę dojrzewania brązowieją.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Świerk srebrny dobrze znosi przycinanie, ale wystarczy lekkie cięcie korygujące, by nadać koronie bardziej regularny kształt. Szczególnie należy zwrócić na odmiany szczepione, prowadzone przy paliku. Aby pędy boczne nie zdominowały rośliny, dobrze jest co roku przyciąć je w połowie.
- Świerk srebrny doskonale nadaje się na żywopłoty. Żeby nadać mu kształt żywopłot ze świerka tniemy dwukrotnie - w kwietniu oraz lipcu. Ważne jest by nie przeciągać w czasie zabiegu cięcia, bo gdy będziemy zbytnio zwlekać, żywopłot może nie mieć wystarczająco dużo czasu aby przygotować się do zimy. Należy zwrócić uwagę by nie ciąć zdrewniałych gałęzi, bo mogą już nie wypuścić nowych pędów i żywopłot straci gęstość.
- Wiele odmian świerka kłującego o złocistych igłach łatwo ulega uszkodzeniu przez wiosenne przymrozki lub poparzenie przez słońce. Bywają więc kłopotliwe w uprawie.
|