Strączyniec
Cassia alata
Strączyniec to nazwa rodzaju roślin z rodziny bobowatych, której typowym gatunkiem jest strączyniec cewiasty. Jest on drzewem, chociaż rodzaj obejmuje także krzewy oraz rośliny zielne. Roślina wywodzi się z Półwyspu Indyjskiego, dorasta do ok. 20 m wysokości. Wyróżnia się parzysto pierzastymi liśćmi osiągającymi nawet kilkadziesiąt centymetrów długości, a także żółtymi, zebranymi w grona kwiatami, które pojawiają się na roślinie późną wiosną. Owoce strączyńca cewiastego przybierają postać długich drewniejących strąków – ich miąższ jest jadalny.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Strączyniec w miejscach, w których jest uprawiany, wykorzystywany jest jako roślina ozdobna.
- Strączyniec ponadto ma właściwości lecznicze, które najczęściej stosowane są w medycynie tradycyjnej Ajurweda. Surowcem zielarskim w przypadku strączyńca są przede wszystkim liście, których właściwości wykorzystuje się m.in. w łagodzeniu dolegliwości układu pokarmowego, np. zaparć.
- Poza właściwościami ozdobnymi i leczniczymi, strączyniec cewiasty jest także źródłem mocnego drewna, a jego gałązki, po pocięciu na mniejsze fragmenty, stosuje się jako paszę. Kora rośliny znajduje natomiast zastosowanie w garbowaniu skór, a miąższ ze strąków służy w Indiach do nadawania aromatu tytoniowi.
|