Karagana syberyjska
Caragana arborescens
Karagana syberyjska to krzew ozdobny, dekoracyjny, niezawodny i doskonały do uprawy w naszym klimacie.
Roślina pochodzi z obszarów leżących na terenie Azji (Syberii i Mandżurii), dlatego jest odporna na niską temperaturę i doskonale nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Największą ozdobą karagany syberyjskiej są żółte kwiaty oraz pierzaste liście, do złudzenia przypominające kwiaty i liście popularnej robinii akacjowej (mylnie nazywanej akacją). Krzew dorasta do 5-6 m wysokości i tworzy luźną koronę, złożoną z licznych, wyprostowanych i sztywnych pędów, gęsto pokrytych zielonymi liśćmi. U podstawy liści znajdują się niewielkie i dość cienkie, ale bardzo ostre kolce, dlatego z rośliną należy obchodzić się ostrożnie. Karagana syberyjska zakwita wiosną. Małe, miododajne, intensywnie żółte kwiaty, zebrane są po kilka w luźne pęczki. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w strączkowate owocostany, które po dojrzeniu wysychają, skręcają się i pękają, energicznie wyrzucając nasiona. Ponieważ młode strąki nasienne są jadalne i po ugotowaniu mogą być spożywane w postaci jarzynki, karaganę można traktować nie tylko jako ogrodowy krzew ozdobny, ale także roślinę użytkową. Karagana najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i na żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach, ale bez najmniejszego problemu poradzi sobie także w półcieniu i na każdym, nawet słabym i suchym podłożu (z wyjątkiem gleb ciężkich i mokrych). Wiele też zniesie, gdyż jest tolerancyjna względem odczynu gleby, doskonale radzi sobie z suszą, dobrze znosi zanieczyszczone powietrze i niewielkie zasolenie podłoża, a także jest całkowicie mrozoodporna, dzięki czemu może być uprawiana na terenie całego kraju.
Karagana nie wymaga podlewania ani żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i rzadko pada ofiarą chorób czy szkodników. Nie potrzebuje także nawożenia, gdyż z zaopatrzeniem w najpotrzebniejsze składniki odżywcze radzi sobie sama. Jej liście mają zdolność pochłaniania azotu z powietrza, a więc roślina jest nie tylko samowystarczalna, ale też potrafi użyźnić wokół siebie podłoże, wzbogacając je w azot. Pożyteczną rolę w środowisku pełnią też jej mocno rozbudowane korzenie, które skutecznie chronią glebę przed erozją.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Roślina dorasta do 4-6 m wysokości. Jej ozdobą jest ładny pokrój oraz piękne, pierzaste, zielone liście, do złudzenia przypominające liście dobrze nam znanej robinii akacjowej. Wiosną (w maju-czerwcu) atrakcją krzewu stają się natomiast urocze, motylkowe, zebrane po kilka w niewielkie pęczki żółte kwiaty, które przypominają wyglądem kwiaty robinii, ale choć także są miododajne, znacznie słabiej pachną. Ze względu na liczne podobieństwa do robinii akacjowej, karagana często bywa nazywana akacją północy lub żółtą akacją, mimo że obie rośliny z prawdziwą akacją nie mają nic wspólnego.
- W systemach żywopłotowych wielorzędowych roślina sadzona bywa w rzędach zewnętrznych. Jeżeli używana jest do tworzenia samodzielnego żywopłotu sadzi się ją zwykle 2 rzędowo w odstępach 30-35 cm. Stosuje się ja również jako drzewko bonsai, które jako jedno z nielicznych może być hodowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.
- Świeże strąki Karagany można gotować przed zjedzeniem i traktować niczym fasolkę szparagową. Natomiast kwiaty można dodawać do sałatek. Liście, nasiona i gałęzie mogą stanowić także paszę dla zwierząt.
- Karagana jest cenną rośliną miododajną, której obficie kwitnące żółte kwiaty zwabiają pszczoły. Zakwita w połowie maja i przy ciepłej pogodzie dostarcza pszczołom duże ilości nektaru i pyłku.
|