Grab pospolity
Carpinus betulus
Grab pospolity to drzewo liściaste, zrzucające liście na zimę, o szerokiej, często miotlastej koronie. Najłatwiej je rozpoznać po zawsze gładkiej, szarej korze z jaśniejszymi paskami. Stanowi on jeden z ważniejszych rodzimych gatunków drzew tworzących lasy w Polsce. Jest drzewem rosnącym nawet w silnym zacienieniu.
Liście grabu są jajowate lub podłużniejajowate, o długości do 12 cm, z wyraźnym ożyłkowaniem, z drobnymi włoskami, piłkowane na brzegach. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty grabu pospolitego (męskie i żeńskie) nie mają dużej wartości dekoracyjnej. Owocem grabu jest jednonasienny orzeszek z trójklapową okrywą. Grab pospolity rzadko dożywa 150 lat. Grab pospolity należy do gatunków cieniolubnych – może rosnąć w półcieniu lub w cieniu. Drzewo toleruje różne typy gleb, w tym lekkie i piaszczyste. Optymalne są jednak podłoża żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie obojętnym do lekko zasadowego. Grab znosi krótkotrwałe zalewanie. Jest gatunkiem mrozoodpornym, ale zaszkodzić mu mogą bezśnieżne zimy i anomalie pogodowe.
Zaleca się nawadniać młode drzewka po posadzeniu. Podlewanie starszych wykonuje się jedynie w czasie rzeczywiście długotrwałej suszy. Regularniejsze podlewanie jest potrzebne u grabu gęsto posadzonego w szpalerach i w żywopłotach. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem. Sporadycznie można zastosować nawozy organiczne, np. obornik lub kompost. Są szczególnie cenne w uprawie na słabszych, piaszczystych glebach. Odradza się nawożenie grabu bezpośrednio po posadzeniu. Warto wysypywać warstwę ściółki, gdyż w trakcie sezonu ogranicza wyparowywanie wody z gleby i zmniejsza zachwaszczenie, zimą zaś w pewnym stopniu chroni korzenie drzew przed mrozem. Z reguły wykonuje się je w przypadku żywopłotów. Grab należy ciąć kilkukrotnie w ciągu sezonu, pierwszy raz wiosną, ostatni pod koniec sierpnia. Drzewo dobrze reaguje nawet na silne cięcie. U okazów posadzonych pojedynczo sporadycznie przeprowadza się cięcie sanitarne.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Grab jest bardzo odporny na przycinanie, można z niego formować wspaniałe, gęste żywopłoty. Ma również najtwardsze drewno z wszystkich polskich drzew, nazywane jest ono nawet żelaznym drewnem. Drewno ciężkie, twarde, nadaje się do toczenia, wyrabia się z niego narzędzia, koła, itp. Grab może być stosowany jako drzewo żywopłotowe, gdyż dobrze znosi przycinanie.
- Niegdyś doceniano jego walory, wykorzystując drewno do budowy kół młyńskich. Obecnie wykorzystywane jest w konstrukcjach niektórych elementów fortepianów i pianin, pałeczek perkusyjnych oraz przedmiotów użytkowych, takich jak uchwyty do narzędzi. Drewno jest doskonałym materiałem do obróbki toczeniem, stosowane do wyposażania różnych narzędzi, a także sprzętu rolniczego, wyrobu płozów sań oraz na prawidła obuwnicze. Jest również najbardziej kalorycznym drewnem opałowym.
- Grab pospolity najczęściej jest wykorzystywany do zakładania żywopłotów. Jest atrakcyjny od wiosny do późnej jesieni. Tworzy gęste, zwarte, trudne do przebycia żywe ściany.
- Wprowadza naturalny akcent w ogrodzie, zapewnia cień i jest ostoją dla dzikich zwierząt. Pasuje do ogrodu niezależnie od stylu jego urządzenia. To wartościowa roślina sadzonka na działkach letniskowych i ROD. Drewno grabu na zastosowanie w stolarstwie, nadaje się również jako opał.
|