Dereń jadalny
Cornus mas
Dereń jadalny to krzew lub niewielkie drzewo należące do rodziny dereniowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy i Azji. Jest powszechnie uprawiany w wielu krajach. Roślina ma pokrój wniesiony i osiąga do 7 m wysokości. Tworzy eliptyczne liście ułożone naprzemianlegle. Najbardziej dekoracyjna jest w okresie wczesnowiosennym, gdy kwitnie, oraz jesiennym – w czasie owocowania. Dereń jadalny tworzy żółte, baldachowate kwiatostany, które są przysmakiem dla pszczół – to roślina miododajna. Owocami są pestkowce o czerwonym kolorze.
Dereń może dorastać do 6-8 m wysokości. Tworzy zwykle kilka pni, rzadziej rośnie w formie drzewa. Z czasem może osiągnąć znaczną szerokość korony. W ciągu roku dereń przyrasta zwykle ok. 30 cm na wysokość i 25 cm na szerokość. Wpisuje się w ten sposób na listę najwolniej rosnących krzewów. Stanowisko dla derenia jadalnego powinno być słoneczne do półzacienionego. W naturze dereń jest specjalistą od wyboru miejsca. Znajduje dla siebie ekologiczną niszę na raczej suchych, wapiennych zboczach, gdzie większe drzewa nie rosną. W ogrodzie dereń toleruje lekko kwaśne, trochę wilgotne gleby, ale nie znosi stojącej wody. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne. Znosi suszę i upał, nie przeszkadza mu miejsce narażone na wiatr.
Dereń dobrze znosi okresy suszy, ale ma to negatywny wpływ na jego owocowanie. Kto chce zbierać i przerabiać owoce derenia, musi go regularnie nawadniać. Nie potrzebuje zbyt dużo składników odżywczych. W zasadzie w zupełności wystarcza mu dawka kompostu zaaplikowana wiosną. Dereń jadalny znosi wprawdzie przycinanie, ale kwitnie i owocuje bujnie bez tych zabiegów, i starzeje się bardzo późno. Z tego względu wskazane jest wykonanie koniecznej korekty pokroju młodej rośliny podczas sadzenia albo na wiosnę po przekwitnięciu. Starszym egzemplarzom można o każdej porze przyciąć gałęzie, które wchodzą na sąsiednią rabatę albo ścieżkę.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Krzew, odporny jest na wiatr, a co za tym idzie, nie trzeba go osłaniać. Doskonale toleruje mrozy, oraz ewentualne przycinanie gałęzi. Zalety wynikające z uprawy derenia. Gałęzie jak i korzenie derenia są bardzo twarde. Dawniej, wykorzystywano je do budowy broni czy kół, co świadczy o wytrzymałości oraz elastyczności.
- Owoce, mają ogromne właściwości lecznicze. Obniżają ciśnienie krwi, przyspieszają metabolizm, jest doskonałym lekarstwem przeciwzapalnym oraz skutecznie obniża temperaturę ciała. Ponadto, bogaty jest w żelazo, potas, wapń, witaminę B oraz C a także, kwas cytrynowy. Jego spożycie, zaleca się również osobą, borykającym się z problemami jelitowo- żołądkowymi, na przykład biegunka. Doskonale sprawdza się również w przypadku kamieni nerkowych oraz żylaków.
- Dereń jest chętnie wykorzystywany do tworzenia krzewiastych kompozycji oraz na wysokie rabaty. Można go także stosować na luźne żywopłoty. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego często spotyka się go w parkach i zieleni miejskiej. Dereń jest cennym urozmaiceniem ogrodu, gdyż zwiększa jego walory estetyczne w okresie zimowym.
|