Sosna karłowa
Pinus pumila
Sosna karłowa Pinus pumila to zwana też kosolimbą, karłową sosną górską, sosną niskopienną i sosną karłową, należy do rodziny sosnowatych - Pinaceae. Ta roślina iglasta pochodzi z Azji tak jak i sosna Armanda. Naturalnie występuje w terenach górzystych od 1000 do 2300 m n.p.m. Jej łacińska nazwa to Pinus pumila. Pokrój rośliny jest bardzo zbliżony do kosodrzewiny - Pinus mugo. Przyjmuje on formę krzewu, a pień sięga od 1 do 3 m wysokości (stąd nazwa sosna niskopienna). Zdarza się, że niektóre okazy dorastają nawet do 5 m. Jest to jednak niewiele w porównaniu z sosną czarną oraz sosną bośniacką. Sosna karłowa i sosna Armanda mają igły zebrane po 5, nie tak jak sosna czarna i sosna bośniacka, które mają igły po 2 w pęczku. Igły Pinus pumila są delikatnie niebieskawe i biało podłużnie paskowane. Sięgają do 8 cm długości. Szyszki są małe, jajowate w kolorze purpurowym lub czerwono-brązowym. Nasiona sosny są ciemnobrązowe, nie mają skrzydełek, osiągają do 1 cm długości, a kształtem są podobne do orzecha.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Doskonały do ogrodów japońskich i do tworzenia bonsai.
- Sosna ta dostarcza też żywicy nazywanej terpentyną francuską. Ma istotne znaczenie w leśnictwie i jako źródło drewna we Francji, Hiszpanii i Portugalii.
- Jest bardzo wytrzymała, znosi dość niskie temperatury i niekorzystne działanie porywistych wiatrów. Lubi miejsca nasłonecznione. Preferuje gleby lekkie, piaszczyste
|