Nasiona Męczennica błękitna, kwiat męki pańskiej
Passiflora caerulea
Męczennica błękitna zwana również kwiatem męki pańskiej (Passiflora caerulea) to roślina z rodziny męczennicowatych (Passifloraceae), pochodząca z Ameryki Południowej. Roślina ta w Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna, ze względu na piękne, charakterystyczne kwiaty.
Liście męczennicy błękitnej są głęboko wcinane i złożone, a pędy są zwykle pnące, osiągające długość do kilku metrów. Charakterystyczną cechą męczennicy błękitnej są jej kwiaty, które są duże, o średnicy około 10-15 cm, białe z fioletowoniebieskimi prążkami. Z powodu swojego kształtu i koloru, kwiaty te przypominają koronę cierniową, co nawiązuje do męki pańskiej.
Męczennica błękitna jest rośliną, która preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, a gleba powinna być przepuszczalna i wilgotna. W Polsce roślina ta jest zwykle uprawiana jako roślina doniczkowa, jednak w warunkach klimatycznych umiarkowanych może przetrwać również na zewnątrz. Męczennica błękitna jest rośliną łatwą w uprawie i szybko rozwijającą się, dzięki czemu stanowi popularny wybór wśród ogrodników i miłośników roślin ozdobnych.
Męczennica błękitna ma również zastosowanie w medycynie naturalnej. Roślina ta zawiera wiele substancji aktywnych, takich jak alkaloidy, flawonoidy czy kwasy organiczne, które mają działanie uspokajające, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. W medycynie ludowej męczennica błękitna stosowana jest m.in. w przypadku bezsenności, nerwic, migren i bólów menstruacyjnych.
Ze względu na swoje piękne kwiaty i symbolikę, męczennica błękitna ma także znaczenie w kulturze i sztuce. W krajach Ameryki Południowej, gdzie rośnie naturalnie, kwiaty te są wykorzystywane w różnych obrzędach religijnych i kulturowych. W Europie męczennica błękitna znalazła swoje miejsce m.in. w malarstwie i literaturze, gdzie nierzadko pełni rolę symbolu tajemniczości i mistycyzmu.
Opakowanie zawiera 5 sztuk nasion.
|